Apie parodą

Parodos autobusas

„1937-1940 m. Vilnius šveicaro Alfred Rietmann akimis“

1937 metų pradžioje gamykla „Saurer“, viena didžiausių automobilių gamintojų Šveicarijoje, išsiunčia jauną mechaniką Alfred Rietmann (1912-1987) į Vilnių vadovauti miesto viešojo transporto įmonės TOMMAK autobusų garažui. Jaunuoliui tai – didžiulis iššūkis: vienam vykti į nepažįstamos šalies tolimiausią miestą, nemokant lenkų  kalbos, nežinant vietinių tradicijų ir papročių.

Kodėl anuomet šveicaras buvo siunčiamas dirbti į Vilnių? Nuo 1932 metų keleivių vežimo mieste verslas pagal konsignacijos sutartį buvo atiduotas bendrovei „Arbon“, anuomečiam įgaliotam „Saurer“ atstovui Lenkijoje. Keleivių vežimo Vilniuje klausimams tvarkyti „Arbon“ įkūrė atskirą bendrovę TOMMAK, kuriai ir buvo perduoti visi įgaliojimai, susiję su veikla Vilniuje. Šveicarai į verslą Vilniuje investavo daugiau nei 4 milijonus zlotų perduodami miestui 33 naujus, modernius „Saurer“ autobusus. Nuo pat pirmų dienų TOMMAK veikla buvo nuostolinga, o bėgant metams nuostoliai vis didėjo. Todėl 1936 metais „Saurer“ atstovai perėmė bendrovės TOMMAK valdymą tikėdamiesi išgelbėti savo investicijas. Tam reikėjo ir kvalifikuotų specialistų. Taip jaunas mechanikas A. Rietmann iš nedidelio Šveicarijos miestelio Arbon atsidūrė Vilniuje Antrojo pasaulinio karo priešaušryje.

A. Rietmann pavyko susidoroti su visais iškilusiais sunkumais, susidraugauti su autobusų garažo darbuotojais, vietiniais gyventojais ir jų kultūra. Prisiminimuose šveicaras aprašė savo darbą ir gyvenimą Vilniuje, keliones po apylinkes, Antrojo pasaulinio karo išvakarių ir pradžios įvykių sūkurį, o visas šias patirtis fiksavo fotografijose, kurių paliko beveik 100. Kadangi man pavyko surasti šias iki šiol niekur nepublikuotas, Šveicarijoje, Arbon miesto muziejuje saugomas nuotraukas, ir susipažinti su A. Rietmann rankraščiu, noriu pasidalinti šiuo atradimu su vilniečiais ir miesto svečiais. 

88 fotografijos, papildytos A. Rietmann rankraščio tekstu, yra vertingos ir įdomios ne tik istorikams ir antropologams, bet ir Vilniaus miesto raida apskritai besidomintiems žmonėms, o jų šiandien yra daug. Šveicaro prisiminimuose atsiskleidžiamas to meto Vilniaus daugiakultūriškumas ir skirtingų tautybių žmonių sugyvenimas. Ypač įdomios autoriaus įžvalgos apie vietos žmonių būdą, darbo ir švenčių šventimo ypatumus, aprašoma daug dėl kultūrinių ir mentaliteto skirtumų susidariusių kuriozinių situacijų.

Projekto vadovas Ričardas Žičkus

Maketavimas ir techniniai sprendimai Mindaugo Neniškio

Plakato autorė Tatjana Mackevič

Muzikos autorius ir atlikėjas Darius Žičkus

„Saurer” autobusai Vilniaus gatvėse